Co je to filosofie?
21.02.2014 19:19 Slovo filosofie má svůj původ ve starořečtině (filein - milovat, sofiá - moudrost, filosofie - láska k moudrosti, milovat moudrost). Slovo "filosofie" je častým slovem v běžné řeči, přesto ji většina lidí považuje za nauku vyvolených. Filosofa si představují jako člověka, který se vymyká měřítkům běžného smrtelníka, jako někoho, kdo sedí ve své pracovně a hloubá o abstraktních otázkách, které běžného člověka nemusí zajímat.
Filosof se ale naopak zabývá otázkami, které by měly zajímat každého člověka. I filosof je obyčejný smrtelník a zabývá se otázkami, které patří k tomu "být obyčejný smrtelník". Otázky, které si klade, jsou otázky, které si kladou už malé děti. Otázky, které vyvstávají, když svět ztrácí svou samozřejmost. Jsou to otázky jako - Proč vůbec něco existuje? Čím se člověk liší od zvířat? Co následuje po smrti? Má člověk duši? Jaké jednání je špatné a jaké dobré? Co je umění? Existuje Bůh? Na otázky tohoto typu filosofie odpovídá - odpovídá na ně různě, nejen každý filosofický směr, ale i každý filosof má trochu jiný pohled na svět.
Na filosofické otázky může odpovídat každý - filosofie vzniká kontaktem člověka s bytím a tento kontakt můžeme předpokládat u všech lidí. Na tyto otázky hledají lidé odpovědi již po několik tisíciletí, čímž se vytváří filosofická tradice. Člověk by se neměl slepě učit zpaměti myšlenky jiných filosofů, ale ani by neměl filosofovat sám a ignorovat filosofickou tradici - ta by měla v každém jednotlivci ožívat, konfrotovat se s jeho názory a tím je rozvíjet.